Skip to content Skip to footer

Kaip mąsto „protingi pinigai“?

Pagrindinės temos, nuo kurių priklausys investicinė aplinka 2024 m.

Kalbėdami apie investavimą, amerikiečiai dažnai vartoja sąvoką „Smart money“ – protingi pinigai. Šia fraze apibūdinami išmintingų ir patyrusių investuotojų sprendimai, kuriais siekiama ne plaukti pasroviui su masėmis, o nuspėti ilgalaikes tendencijas ir įžvelgti, kaip rinka atrodys ne rytoj, ne už mėnesio, o už metų ar dvejų.

„Protingai pinigai“ todėl ir yra protingi, jog visų savo minčių pasauliui niekada neatskleidžia. Kiekvienas žmogus galiausiai pats turi nuspręsti, kaip elgtis su savo ištekliais, ir už visus savo sprendimus prisiimti asmeninę atsakomybę. Tačiau tai nereiškia, jog negalima įvertinti pagrindinių veiksnių, kuriuos stebėdami sėkmingi investuotojai priims svarbiausius savo 2024-ųjų sprendimus.

  1. Taupymo galimybių langas
  2. 2023 m. buvo ypatingi tuo, jog po ilgos pertraukos šiais metais taupymas vėl tapo „madingas“. JAV ir Europos centrinių bankų sprendimai didinti palūkanų normas lėmė, jog paprasti žmonės galėjo gauti „sočias“ palūkanas neprisiimdami praktiškai jokios rizikos. Amerikoje netgi išpopuliarėjo šmaikštus posakis „T-Bill and Chill“: pirk JAV vyriausybės obligacijas ir ilsėkis atsipūtęs. Tai reiškia, jog „tingieji“ investuotojai gali nebegaišti laiko išsamioms analizėms bei rizikingoms investicijoms, o tiesiog rinktis saugų ir pakankamai pelningą sprendimą: metams paskolinti Amerikai savo pinigų ir už tai gauti 5 proc. palūkanų.

    Tikrai ne visiems lietuviams yra lengvai prieinama galimybė pirkti JAV obligacijas, tačiau yra daugybė kitų pelningo taupymo alternatyvų. Kur kas didesnes nei anksčiau palūkanas už indėlius moka bankai, o We Grow bendruomenės nariams yra prieinamas išskirtinis „kaupiamosios sąskaitos“ sprendimas.

    „Protingi pinigai“ akylai stebės, kokius sprendimus dėl palūkanų normų 2024-aisiais priims centriniai bankai. Būtent tai lems, ar taupymo galimybių langas liks pravertas ilgesniam laikui.

  3. Kintantis apetitas rizikai
  4. Jeigu taupymui centrinių bankų politika yra palanki, tai reiškia, jog rizikingesnėms investicijoms – investicinio NT ar įmonių akcijų įsigijimui – sąlygos patampa sudėtingesnės. Kodėl taip yra? Viena iš priežasčių yra ta, jog didelė dalis įmonių, kotiruojamų akcijų biržose, yra priklausomos nuo paskolų – todėl, palūkanų normoms pakilus, pelningai dirbti joms tampa kur kas sudėtingiau. Be to, „protingiems pinigams“ migravus į obligacijas, paklausa akcijoms tiesiog sumažėja. Investuotojai privalo turėti omenyje, jog dėl tų pačių priežasčių sunkiau gali sektis ir kai kuriems pensijų fondams, kurie Jūsų suneštas lėšas dažnai nukreipia ir į akcijų ar akcijų fondų vienetų pirkimą.

    Daugumai Lietuvos investuotojų nereikia aiškinti, jog dėl pabrangusio skolinimosi sunkumų patiria ir nekilnojamojo turto rinka. Jei būstas perkamas nuomai, investuotojas įvertina, kaip smarkiai planuojamą uždarbį iš nuomos apkarpys pabrangęs skolos aptarnavimas. Žinoma, tokiomis sąlygomis investuotojai tikisi, jog dėl sumažėjusios paklausos patys NT objektai ims sparčiai pigti, tačiau šis scenarijus Lietuvoje kol kas neišsipildė.

    Ar visa tai reiškia, jog į akcijas ar NT artimiausiu metu žvalgytis nereikėtų? Nebūtinai. „Protingi pinigai“ sprendimus daro remdamiesi ne šios dienos status quo, o pamatuotais spėjimais dėl ateities. Jei tik rinka „užuos“, jog centriniai bankai ilgainiui pradės mažinti palūkanas ir pradės vėl „spausdinti“ dolerius ir eurus, kainų kilimo pasiutpolkė tiek NT, tiek vertybinių popierių segmentuose gali vėl įsisiautėti.

  5. Geopolitika ir visuomenės psichologija
  6. Dėl savaime suprantamų priežasčių Lietuvoje mums yra sudėtinga šaltu protu vertinti kai kuriuos geopolitinius procesus. Visa širdimi palaikome ukrainiečių kovą, aukojame herojams pinigus ir tikimės pergalės. Kita vertus, norėdami apsaugoti save ir savo artimųjų ateitį, investicinėje plotmėje privalome mąstyti ir šaltu protu, vertinti įvairius scenarijus ir jų tikimybes.  

    Todėl mąstydami apie NT Lietuvoje pirkimą ar kitas lokalias investicijas, turime savęs atvirai paklausti: kaip rinka interpretuotų didesnes Ukrainos nesėkmes fronte? Net jei Jūs, kaip ir mes, neabejojate Ukrainos sėkme ir strateginiu Lietuvos saugumu, negalime visiškai ignoruoti ne visada atsargios mūsų valdžios galvų retorikos. Jeigu aukščiausi valstybės pareigūnai, kartais siekdami ir politinių dividendų sau ar savo partijai, atvirai gąsdina pavojais NATO teritorijoms, privalome įvertinti, kaip tokias žinutes priima „jautresnių nervų“ investuotojai. „Protingi pinigai“ visada akylai analizuoja bendrą visuomenės psichologinę būklę bei mėgina nuspėti galimą jos įtaką atskirų turto klasių vertei.

    Ne visi turime laiko kasdien sekti investicijų ir finansų naujienų pulsą. Tačiau visi stebime pagrindinius pasaulio įvykius – juos stebėdami, mąstykime dviem žingsniais į priekį, mėginkime vertinti reiškinių sąsajas bei galimas pasekmes investicinei aplinkai bei atskiroms investicinėms klasėms. Tuomet ir Jūsų pinigai darysis vis „protingesni“. O nesuklysti visuomet padės We Grow.