Jau gerus du dešimtmečius girdime tą pačią melodiją. Įvairūs finansų specialistai žiniasklaidoje „bara“ lietuvius, esą šie per daug investuoja į nekilnojamąjį turtą ir per mažai – į vertybinius popierius. Vis įkyriai ir arogantiškai kartojama, jog lietuviai, priešingai nei civilizuoti europiečiai ir amerikiečiai, nėra „finansiškai raštingi“, neišmano akcijų biržų ir temato vieną investavimo būdą.
Tačiau realybė yra tokia, kad absoliučiai daugumai NT pirkėjų ši investicija pasiteisino. Lietuva visą šį laikotarpį buvo viena sparčiausiai besivystančių pasaulio valstybių, todėl ir įsigyto NT vertė sparčiai kilo (o kur dar reguliarios pajamos iš nuomos…). Ar ekspertai ir toliau klius patys sau už kojų? O galbūt lietuviško NT aukso amžiaus pamažu eina į pabaigą ir atėjo metas NT pirkti kitur?
Perspėjimas iš Japonijos
Ko iš lietuviškos NT sėkmės istorijos galime pasimokyti? Pirma, visuomet reikia savęs paklausti, kas viešojoje erdvėje „puola“ investicijas į NT – galbūt šis žmogus yra suinteresuotas, kad investuotumėte kažkur kitur? Antra, patys irgi negalime būti naivūs ir manyti, jog tendencija, kuri galiojo ilgus metus, neišvengiamai privalo tęstis ir toliau.
Puikus pavyzdys, kaip ilgametė tendencija gali pakeisti kryptį – Japonijos akcijų birža. Lygiai keturiasdešimt metų – nuo 1950 m. iki 1990 m. – Japonijos akcijų rinkos indekso Nikkei 225 pirkėjai gyveno devintame danguje. Indeksas praktiškai visąlaik kilo ir nešė investuotojams puikią finansinę grąžą. Keturis dešimtmečius!
Tačiau tuomet tendencija ėmė ir pasikeitė – indeksas krito žemyn, tuomet ilgus dešimtmečius svyravo, o 1990 m. aukštumų nėra pasiekęs iki šiol! Įsivaizduokite, jog šio indeksų vienetų 1990 m. įsigijote už tūkstantį dolerių – šiandien šiuos vienetus pardavę, gautumėte mažiau nei tūkstantį dolerių, o pats doleris per šį laikotarpį nuvertėjo gerokai daugiau nei dvigubai. Sveikiname – jūsų investuotas tūkstantis dolerių per 33 m. susitraukė iki kelių šimtų.
Niekas negali numatyti ateities, tačiau turime šaltu protu vertinti ir tokią galimybę, jog Lietuvos NT rinką gali ištikti kažkas panašaus į Nikkei 225 scenarijų. Ar Vakarų Europos lygį jau beveik pasiekusios (o dažnai ir lenkiančios) Lietuvos didmiesčių ir kurortų NT kainos iš tikrųjų atspindi mūsų šalies ekonominio išsivystymo lygį, mūsų atlyginimų dydžius ir perkamąją galią, mūsų geopolitinio saugumo lygį, mūsų šalies demografines perspektyvas? Vienareikšmiškų atsakymų į šiuos klausimus nėra, tačiau juos privalo apmąstyti kiekvienas, svarstantis ir toliau investuoti į NT Lietuvoje.
Alternatyva – Baltoji Ispanijos pakrantė
Galima vardinti daug priežasčių, kodėl mūsų nacionaliniam mentalitetui yra artimos investicijos į NT: apčiuopiamumo ir savininkiškumo jausmas, noras pirkti tai, kam suprasti nebūtinas ekonomikos mokslų magistras, galimybė investicijai įsigytu turtu naudotis ir pačiam (pavyzdžiui, kurortinėse vietovėse), dvigubas atsiperkamumo šaltinis iš nuomos ir vertės prieaugio.
Vis dažniau įvertinama, jog visus šiuos motyvus atitinka ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje protingai įsigytas NT. Dėl to pastaraisiais metais ir stebime vis aktyvesnę lietuvių investicijų migraciją į kitų ES šalių NT rinkas – visų pirma Ispaniją. Šis reiškinys, beje, yra dar viena priežastis, dėl ko Lietuvoje NT kainoms ateityje gali sektis sunkiau – dėl tų pačių objektų konkuruos mažiau eurų.
Būtent Ispanijoje, Costa Blanca regione, išskirtinius apartamentus be tarpininkų įsigyti gali ir We Grow investavimo ekosistemos nariai. Investicijos šioje prestižinėje lokacijoje pasižymi tais pačiais privalumais kaip ir investicijos Lietuvoje, tačiau turi ir gausybę papildomų „pliusų“:
- Kur kas didesnis investicijos saugumas susiklosčius Šiaurės ir Rytų Europai nepalankiam geopolitiniam scenarijui;
- Šiltesnis klimatas ir „nuosavas“ kampelis amžinai saulėtoje ir lėktuvu lengvai pasiekiamoje Ispanijos baltojoje pakrantėje (garsėjančioje tokiais legendiniais kurortais kaip Benidormas);
- Santykinai didesnė grąža. Įsigiję būstą Vilniuje už 300 tūkst. eurų, šiandien iš nuomos realistiškai galite tikėtis maždaug 3-4 proc. grąžos. Costa Blanca regione įsigytas butas Jums gali atnešti 8-10 proc. iš trumpalaikės nuomos arba 5-6 proc. iš ilgalaikės nuomos.
Šio teksto pradžioje siūlėme visuomet įvertinti, kas ir kodėl siūlo tam tikras investicijas. Todėl norime būti atviri – We Grow ekosistemos kūrėjai, patys anksčiau mėgę investuoti į NT Lietuvoje, šiandien aktyviai investuoja į NT Costa Blanca regione. Puikiai pažįstame šią rinką, aktyviai bendradarbiaujame su vystytojais, iki smulkmenų pažįstame ispaniškąją NT įsigijimo biurokratiją. Ir labai labai šią vietovę mylime!
Pati „ekosistemos“ sąvoka reiškia, jog su savo bendruomenės nariais siekiame ilgalaikės partnerystės. Todėl norime, jog ilgainiui We Grow ekspertais pasitikėtumėte ir su jais konsultuotumėtės priimdami sprendimus visose taupymo ir investavimo klasėse – ne tik drausdamiesi, taupydami kaupiamojoje sąskaitoje, pasirinkdami pensijų fondą, bet ir investuodami į NT.
Iki galo rinkos nėra nuspėjamos. Tačiau įvairūs signalai šiandien leidžia prognozuoti, jog investicija Costa Blanca pakrantėje greičiausiai bus vaisingesnė nei brangaus būsto įsigijimas Vilniuje, Kaune ar Palangoje.
Daugiau apie apartamentus Ispanijoje – čia.