Viena didžiausių modernios Lietuvos nelaimių – diskredituota, daugybė kartų kitusi, tačiau gyventojų pasitikėjimo taip ir nepelniusi pensijų kaupimo sistema. Kopijuodami Vakarų šalių patirtis, mėginome derinti valstybinio ir privataus kaupimo modelius. Tačiau privatininkams pamiršome uždėti „apynasrius”, todėl daugumos gyventojų šiandien nedžiugina nei I, nei II, nei III pensijų pakopų perspektyvos. Laimei – pagaliau Lietuvoje atsirado alternatyva, optimizuota būsimų pensininkų, o ne fondų administratorių naudai.
Kaupiate pensijai ar apmokate analitikų darbą?
Nuo pat We Grow įsikūrimo visose finansų srityse ieškome partnerių, kurie siekia sugriauti nusistovėjusią tvarką ir pasiūlyti žmonėms sąžiningą ir pelningą alternatyvą. II pensijų pakopos srityje tokiu We Grow partneriu tapo Lietuvos banko licencijuota įmonė Goindex. Visiems savo klientams pensijai kaupti rekomenduojame kartu su šia inovatyvia pensijų fondų valdymo įmone. Kodėl?
Pirmiausia reikia suprasti, jog visi mes galime laisvai pasirinkti (ir keisti) pensijų fondų valdytoją ir sudaryti su juo II pakopos pensijų kaupimo sutartį. Tačiau didieji šalies bankai dažnai pasitelkia turimus svertus, kad jų klientai pensijai kauptų būtent bankų valdymo fonduose.
Bankai pensijų fondus valdo taikydami vadinamąjį „aktyvų investicijų valdymą”. Mūsų nuomone, būtent tai dažnai nulemia gyventojų nusivylimą matant lėtą finansinį prieaugį II pakopoje. Štai kodėl:
1) Aktyvus valdymas reiškia brangiai apmokamą investavimo profesionalų ir analitikų darbą. Šie specialistai analizuoja vertybinių popierių rinkas ir priima sprendimus, kur nukreipti Jūsų lėšas. Riebią dalį nuo Jūsų atlyginimo nuskaičiuojamų kaupimo įmokų kaip darbo užmokestį pasiima būtent šie profesionalai…
2) Nenorint niekaip nuvertinti šių profesionalų kompetencijų ir įdedamo darbo, visgi būtina pažymėti, jog ilguoju laikotarpiu rinka beveik visuomet aplenkia aktyviai valdomus fondus. Argi ne paradoksalu? Investavimo mėgėjas gali daug nemąstydamas investuoti į indeksą (pavyzdžiui, 500 didžiausių JAV bendrovių ar kt.) ir greičiausiai uždirbs didesnę procentinę grąžą nei profesionalai, praleidžiantys valandų valandas analizuodami rinką ir pasirinkdami atskiras akcijas ar obligacijas. Kyla šypsena? Nesijuokite, nes iki šiol šių profesionalų darbą apmokėdavote Jūs (jei kaupiate didžiųjų šalies bankų valdomuose II pakopos pensijų fonduose).
Kitos lygos būdas kaupti senatvei
„Norime, kad mūsų klientai senatvei kauptų efektyviai, todėl nuo rekomendacijų kaupti II pakopoje iki šiol susilaikydavome”,- teigia WE GROW įkūrėja Simona Vieraitė: „Viskas pasikeitė, kai rinkoje pasirodė Goindex – pensijų fondų valdymo įmonė, gyventojams siūlanti pasyviai valdomą, iš indeksinių fondų sudarytą II pakopos pensijų fondą”.
Kaip informuoja Goindex, „nuo pat pirmųjų indeksinių fondų atsiradimo (prieš 40-50 metų) iki šių dienų visame pasaulyje tendencija yra ta pati – indeksiniai pasyvaus investavimo fondai ilgalaikiais rezultatais lenkia aktyviai valdomus fondus”.
Šį faktą būtina įvertinti. Viešojoje erdvėje kartais siekiama sudaryti įspūdį, neva kaupimas II pakopoje nereikalauja mąstymo, neva nėra skirtumo, kur kaupti. Tačiau skirtumas yra esminis – pasyvus fondo valdymas reiškia, jog Jums neteks apmokėti fonde dirbančių ir labai gerai apmokamų analitikų darbo valandų, o patys investavimo rezultatai, remiantis istorija, greičiausiai irgi bus geresni! Juolab kad administravimo mokesčiams sutaupytos lėšos irgi bus investuotos.
Visuomet tikėjome, jog kaupimas pensijai privalo būti gerai subalansuoto žmogaus finansinio gyvenimo dalis. Tačiau, matydami sistemos ydas ir egzistuojančius pasirinkimus, negalėjome ramia širdimi jų rekomenduoti. Todėl, užmezgę bendradarbiavimą su Goindex komanda, šiandien džiaugiamės We Grow susitikimų su klientais metu galėdami pagaliau pozityviai prabilti ir apie kaupimą II pakopoje (Goindex taip pat siūlo kaupti ir III pakopoje, tačiau apie – tai kitą kartą).
Kreipkitės, ir apie Jūsų finansinę ateitį pasikabėkime išsamiau.